STL Omsättning 2023 (ATG)    Pdf-startlista om du klickar på respektive bana
----------------------------------------------------------------------------------------------------
STL-meeting 1 2023 Start: 23 december 2022. Final: Solvalla 4 februari
                                          II      I      Brons    Silv     Guld     Dia       Publik
2022-12-23 lördag     Halmstad            *       *      *        *        *        *            226
2022-12-31 lördag     Axevalla            *       *      *        *                 *          1 514
2023-01-07 lördag     Färjestad           *       *      *        *        *        *            666 
2023-01-14 lördag     Kalmar              *       *      *        *        *        **         1 287 
2023-01-21 lördag     Östersund           *       *      *        *                 *            704 
2023-02-04 lördag     Solvalla            F       F      F        F        F        F          1 713 
STL-meeting 2 2023 Start: 28 januari. Final: Solvalla 25 mars
                                          II      I      Brons    Silv     Guld     Dia       Publik
2023-01-28 lördag     Halmstad            *       *      *        *        *        *            629 
2023-02-11 lördag     Åby                 STL Champions                                        1 463 
2023-02-18 lördag     Bergsåker           *       *      *        *        *        *          2 230 
2023-02-25 lördag     Romme               *       *      *        *        *        *            763 
2023-03-04 lördag     Örebro              *       *      *        *        *        **         1 084
2023-03-11 lördag     Halmstad            *       *      *        *        *        *            919 
2023-03-25 lördag     Solvalla            F       F      F        F        F        F          2 288 
                          (Guldförsöken 23/12-11/3 leder till guldfinal 25/3)

STL-meeting 3 2023  Start: 18 mars. Final: Solvalla 27 maj
                                          II      I      Brons    Silv     Guld     Dia       Publik
2023-03-18 lördag     Momarken            *       *      *                 *        *              ? 
2023-04-01 lördag     Åby                 *       *      *        *        *        **         
2023-04-09 Söndag     Romme               *       *      *        *        *        *          
2023-04-15 lördag     Axevalla            *       *      *        *        *        *          
2023-04-22 lördag     Jägersro            *       *      *        *        *        **
2023-04-29 lördag     Örebro              *       *      *        *        *
2023-05-06 lördag     Åby                 *       *      *        *        *
2023-05-07 söndag     Vermo                       *      *        * 
2023-05-13 lördag     Umåker              *       *      *        *        *        *
2023-05-14 söndag     Charlottenlund      *              *
2023-05-20 lördag     Gävle                                                F
2023-05-27 lördag     Solvalla            F       F      F        F                 F          

STL-meeting 4 2023 Start: 20 maj. Final: Bersåker 1 juli
                                          II      I      Brons    Silv     Guld     Dia       Publik
2023-05-20 lördag     Gävle               *       *      *        *                 *
2023-05-31 onsdag     Lindesberg          *       *      *                 *        *
2023-06-03 lördag     Mantorp             *       *      *        *        *        *
2023-06-07 onsdag     Åmål                *       *      *        *        *        *
2023-06-10 lördag     Östersund           *       *      *        *        *        *
2023-06-14 onsdag     Tingsryd            *       *      *        *        *        *
2023-06-17 lördag     Boden               *       *      *        *        *        *
2023-06-21 onsdag     Solvalla                           *                 *        **
2023-07-01 lördag     Bergsåker           F       F      F        F        F        F     
                          (Guldförsöken 31/5-16/8 leder till guldfinal 26/8)

STL-meeting 5 2023 Start: 26 juni. Final: Åby 12 augusti
                                          II      I      Brons    Silv     Guld     Dia       Publik
2023-06-25 söndag     Kalmar              *       *      *        *        *        *
2023-06-28 onsdag     Vaggeryd            *       *      *                          *
2023-07-05 onsdag     Solvalla                                    *                 *
2023-07-06 torsdag    Halmstad                                                      **
2023-07-08 lördag     Halmstad            *       *      *        *        *        *
2023-07-12 onsdag     Solänget            *       *      *        *        *        *
2023-07-15 lördag     Årjäng              *       *      *        *        *        *
2023-07-19 onsdag     Eskilstuna          *       *      *        *        *        *
2023-07-22 lördag     Axevalla            *       *      *        *        *        *
2023-07-23 söndag     Axevalla                                                      *
2023-07-25 tisdag     Jägersro                           *        *        *        *
2023-07-26 onsdag     Skellefteå          *       *      *        *        *        *
2023-07-29 lördag     Hagmyren            *       *      *        *        *        *
2023-08-12 lördag     Åby                 F       F      F        F                 F 
2023-08-26 lördag     Bergsåker                                            F
                          (Guldförsöken 31/5-16/8 leder till guldfinal 26/8)

STL-meeting 6 2023 Start: 5 augusti. Final: Solvalla 14 oktober
                                          II      I      Brons    Silv     Guld     Dia       Publik
2023-08-02 onsdag     Visby               *       *      *                 *        *
2023-08-05 lördag     Rättvik             *       *      *        *        *        *
2023-08-06 söndag     Dannero             *       *                        *        *
2023-08-09 onsdag     Mantorp             *       *      *                 *         
2023-08-12 lördag     Åby                                                  *
2023-08-16 onsdag     Solvalla                                             *        **
2023-08-19 lördag     Romme               *       *                        *         
2023-08-26 lördag     Bergsåker           *       *      *        *        F        *
2023-09-02 lördag     Jägersro            *       *      *        *        *        *
2023-09-09 lördag     Bollnäs             *       *      *        *        *        *
2023-09-16 lördag     Eskilstuna          *       *      *        *        *        *
2023-09-23 lördag     Färjestad           *       *      *        *        *        *
2023-09-30 lördag     Åby                                                  *        *
2023-10-14 lördag     Solvalla            F       F      F        F                 F 
                           (Guldförsöken 19/8-16/12 leder till guldfinal 26/12)

STL-meeting 6 2023 Start: 7 oktober. Final: Solvalla 26 december
                                          II      I      Brons    Silv     Guld     Dia       Publik
2023-10-07 lördag     Boden               *       *      *        *        *        *
2023-10-21 lördag     Örebro              *       *      *        *        *        *
2023-10-28 lördag     Jägersro            *       *      *        *        *        *
2023-11-04 lördag     Bjerke              *       *      *                 *        *
2023-11-11 lördag     Bergsåker           *       *      *        *        *         
2023-11-18 lördag     Eskilstuna          *              *                 *         
2023-11-25 lördag     Jägersro            *       *      *        *        *        *
2023-12-02 lördag     Solvalla            *       *      *        *        *        *
2023-12-09 lördag     Åby                 *       *      *        *        *        ** 
2023-12-16 lördag     Bollnäs             *       *      *        *        *        *
2023-12-26 tisdag     Solvalla            F       F      F        F        F        F 
                           (Guldförsöken 19/8-16/12 leder till guldfinal 26/12)

MÅNAD DATUM BANA STORLOPP
Januari 
  7 lördag Färjestad***
 14 lördag Kalmar***
 21 lördag Östersund***
 28 lördag Halmstad***
Februari 
  4 lördag Solvalla*** STL-Finaler
 11 lördag Åby*** STL-Champions
 18 lördag Bergsåker*** Bergsåker Winter Trot
 25 lördag Romme***
 26 lördag Axevalla***
Mars 
  4 lördag Örebro***
 11 lördag Halmstad***
 25 lördag Solvalla*** STL-Finaler - C Th Ericssons Memorial
April 
  1 lördag Åby***
  6 torsdag Gävle*** Påskägget
  7 fredag Färjestad*** Prins Carl Philips Jubileumspokal
  9 söndag Romme*** Paralympiatravet - deltävling (Rommeheatet)
 15 lördag Axevalla*** Paralympiatravet - deltävling
 22 lördag Jägersro*** Paralympiatravet - deltävling
 29 lördag Örebro*** Paralympiatravet - deltävling (Orebro Int’l
Maj 
  6 lördag Åby*** Paralympiatravet, Konung Gustaf V:s Pokal, Drottning Silvias Pokal
 13 lördag Umåker*** Guldbjörken
 20 lördag Gävle*** H.K.H. Prins Daniels lopp
 27 lördag Solvalla*** STL-Finaler - Harper Hanovers Lopp
 28 söndag Solvalla*** Elitloppet
 31 onsdag Lindesberg*** Bergslagsloppet
Juni 
  3 lördag Mantorp*** Ina Scots Ära
  7 onsdag Åmål*** Torsten Janssons, Ändå Något
 10 lördag Östersund*** Jämtlands Stora Pris
 14 onsdag Tingsryd*** Tingsryds kommuns lopp
 17 lördag Boden*** Norrbottens Stora Pris
 21 onsdag Solvalla*** Prix Readly Express
 25 söndag Kalmar*** Kalmarsundspokalen
 28 onsdag Vaggeryd*** Smålandsstayern
Juli 
  1 lördag Bergsåker*** STL-finaler, E3-finaler
  5 onsdag Solvalla*** Margaretas Unghästserie
  6 torsdag Halmstad*** Sprintermästaren
  8 lördag Halmstad***
 12 onsdag Solänget*** Silverörnen
 15 lördag Årjäng*** Årjängs Stora Sprinterlopp
 19 onsdag Eskilstuna*** Fyraåringstestet
 22 lördag Axevalla*** Axevallalöpning
 23 söndag Axevalla*** Stochampionatet
 25 tisdag Jägersro*** Hugo Åbergs Memorial
 26 onsdag Skellefteå*** Stig Lindmarks Styrkeprov
 29 lördag Hagmyren*** E.J:s Guldsko
Augusti 
  2 onsdag Visby*** Gotlandslöpning
  5 lördag Rättvik*** Ego Boys Minne
  6 söndag Dannero*** Svenskt Kallblodskriterium
  9 onsdag Mantorp*** Breeders Crown - uttagningar
 12 lördag Åby*** STL-finaler - Åby Stora Pris
 16 onsdag Solvalla*** Jubileumspokalen, Prix Maharajah Sto-EM
 19 lördag Romme*** E3-finaler
 22 tisdag Jägersro*** Uttagningslopp Svenskt Travderby
 26 lördag Bergsåker*** Sundsvall Open Trot
September 
  2 lördag Jägersro*** Birger Bengtssons Minne
  3 söndag Jägersro*** Svenskt Travderby
  9 lördag Bollnäs*** Bollnäsloppet
 16 lördag Eskilstuna***
 23 lördag Färjestad*** Unionstravet
 30 lördag Åby*** SM-dagen
Oktober 
  7 lördag Boden*** Scandal Plays Minne
 14 lördag Solvalla*** STL-finaler, Svenskt TravKriterium, Svenskt TravOaks, GP de l’UET
 21 lördag Örebro*** Svampen Örebro
 28 lördag Jägersro*** Müllers Memorial